Podstawowe informacje o drukarkach laserowych

Laserowa technologia druku to zdecydowanie bardziej skomplikowany proces niż w przypadku zasad działania drukarek starszej generacji, czyli atramentowych. Drukarki laserowe z www.drtusz.pl, mimo wyższych kosztów eksploatacji, oferują zdecydowanie szybsze przenoszenie pożądanych treści na papier. Mimo tego, że są też z reguły nieco większe, nierzadko goszczą w prywatnych mieszkaniach, gdzie korzysta się z nich w mniejszym natężeniu niż w przypadku użytkowania biznesowego. Druk laserowy jest zdecydowanie bardziej wydajny, oraz znacznie tańszy w przeliczeniu na jedną stronę druku (szczególnie dotyczy to druku czarno-białego) niż druk przy użyciu drukarki atramentowej.

Jak przebiega proces druku laserowego?

Sercem drukarki laserowej, bez którego nie można w ogóle mówić o jej poprawnym działaniu, jest część, którą nazywamy procesorem obrazu rastrowego. Funkcją, którą odgrywa jest specjalne modelowanie wiązki światła laserowego. Inaczej niż w przypadku drukarek atramentowych, tutaj druk powstaje dzięki nanoszeniu odpowiednich ilości tonera na papier. Developer, czyli odpowiednio spreparowane cząsteczki żelaza, znajdujące się na wałku, przenoszą wymagane ilości tonera na bęben, który charakteryzuje się wysoką wrażliwością na światło. Następnie toner trafia na papier.

Lepiej nie naprawiać samodzielnie drukarek laserowych

Awaria drukarki laserowej może być bardzo kłopotliwym zdarzeniem, choć zasadniczo nowoczesne urządzenia psują się bardzo rzadko. Jeżeli znajdziemy się kiedyś w takiej sytuacji, warto wiedzieć, że samodzielne próby naprawiania sprzętu mogą nie tylko pogorszyć stan techniczny urządzenia, ale też pozbawić nas prawa do skorzystania z bezpłatnej pomocy fachowców, przysłanych przez producenta. Krótko mówiąc – majsterkowanie na własną rękę odbiera prawo do serwisu gwarancyjnego. Lepiej pozostawić takie zadania profesjonalistom ze specjalistycznym przygotowaniem, którzy będą w stanie szybko zlokalizować zepsutą część lub ustalić, jaki błąd został popełniony po stronie użytkownika.