Jaka drukarka będzie najlepsza do drukowania fotografii?

Jeżeli planujemy kupno drukarki, której głównym zadaniem ma być przenoszenie na papier grafiki oraz zdjęć fotograficznych – optymalnym wyborem będzie drukarka atramentowa z wyższej półki, najlepiej renomowanego producenta. Firmy takie jak HP, Epson czy Brother proponują swoim potencjalnym klientom szeroki wybór różnorodnych rozwiązań dla zastosowań profesjonalnych.

Czy drukarka laserowa kolorowa jest dobrym wyjściem?

Drukarka laserowa kolorowa też może się okazać niegłupim pomysłem – jednak, będzie to dużo większy wydatek. Cechą, która wyróżnia taką wersję sprzętu od urządzeń z technologią atramentową, to przede wszystkim znacznie większa szybkość przenoszenia wybranych treści i obrazów na papier. Laserowy druk w kolorze stał się możliwy stosunkowo niedawno, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że pierwsza drukarka, wykorzystująca tę technologię, pojawiła się w latach 70. ubiegłego wieku. Początek drukarek laserowych kolorowych to 1993 rok.

Kwestia gramatury papieru

Kupując drukarkę do druku fotografii – zwłaszcza, jeżeli chcemy to robić na profesjonalnym papierze, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, jaką gramaturę papieru obsługuje dany model urządzenia. Gramatura musi wynosić przynajmniej 200 g/m2. Przy czym warto mieć świadomość, że zwykły, najpopularniejszy papier do codziennych wydruków charakteryzuje się gramaturą w granicach 80-100 g/m2. Mamy więc do czynienia z zasadniczą różnicą jakościową wymaganego papieru.

Wysokie koszta eksploatacji drukarek laserowych kolorowych

Z reguły profesjonalny toner będzie też znacznie droższy od profesjonalnego tuszu. Jeżeli nie będzie zależało nam zbyt mocno na szybkości druku – drukarka laserowa może być zakupem nieco na wyrost – drtusz.pl/drukarki-laserowe-c-276.html.
Warto też rozważyć, czy ewentualnie wyjście, jakim jest inwestycja w urządzenie wielofunkcyjne nie będzie przypadkiem korzystniejsze. To, że sprzęt tego typu jest wielozadaniowy, nie obija się praktycznie wcale na jakości oferowanych możliwości wydruku – o ile zdecydujemy się na odpowiednio wysoką cenę, za którą, jak wiadomo idzie najczęściej wyższa jakość drukarki.