Konserwacja kaset drukujących w urządzeniu HP F2420

Gdy nasza drukarka pracuje w warunkach domowych, zdarza się nieraz, że potrafi stać kilka miesięcy nieużywana. Zwykle źle odbija się to na właściwościach tuszu – potrafi on zaschnąć, co jest kłopotliwą sytuacją.

Automatyczne czyszczenie dysz drukujących w modelu HP F2420

Jednym z rozwiązań może być automatyczne czyszczenie dysz. Aby je uruchomić, należy znaleźć odpowiednią opcję w ustawieniach oprogramowania, dołączanego przez producenta do danego modelu drukarki. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu urządzenia HP F2420 sprawa przedstawia się prosto. Wystarczy uruchomić aplikację „Centrum obsługi HP” i w obszarze „Ustawienia” wybrać opcję „Konserwacja drukarki”.

Taki proces trwa z reguły kilka minut, w ciągu których drukarka samoczynnie przeprowadza odpowiednią procedurę, mającą na celu zrewitalizowanie tuszu zakupionego w drtusz.pl oraz staranne oczyszczenie styków wkładu z atramentem. Jeżeli taki sposób nie przyniósł skutków – i wydruk nadal jest słabej jakości, można podjąć próbę ręcznego czyszczenia styków.

Ręczne czyszczenie styków kasety drukującej w urządzeniu HP F2420

Jeżeli chcemy własnoręcznie oczyścić dysze naszego wkładu z drukarki, pierwszym, co trzeba zrobić, jest wyjęcie kartridża ze specjalnego ramienia, które nim porusza w trakcie nanoszenia atramentu na papier. Aby wyjąć wkład, trzeba otworzyć wieko, znajdujące się od wewnątrz urządzenia HP F2420. Następnie, nacisnąć górę kartridża, który powinien się lekko przechylić w naszą stronę.

Do samodzielnego czyszczenia styków najlepiej używać wody destylowanej. Inne substancje, takie jak roztwory alkoholu, perfumy, spirytus salicylowy lub woda z kranu – mogą negatywnie wpłynąć na właściwości tuszu. Lepiej więc ich nie stosować. Należy zamoczyć wacik, który nie pozostawia kłaczków w wodzie destylowanej, i delikatnie przetrzeć styki kasety. Po tej czynności odkładamy wkład drukujący na około 20 minut. Taka procedura powinna znacząco odbić się na jakości otrzymywanych wydruków.